Пажљивкова правила

Ученици матичне школе су имали част да са својом учитељицом отпутују у Мајданпек, где су представници Агенције за безбедност саобраћаја у сарадњи са локалним саветом за безбедност саобраћаја, одгледају представу „Пажљивкова правила у саобраћају“. Кроз песму и игру, а како то деца највише и воле, Пажљивко је учио малишане како да се понашају у саобраћају. Порука представе “Сви смо ми Пажљивко” је да се сва деца осамостале у саобраћају, да буду безбедна на путу од школе до куће и у свакодневним ситуацијама. На крају едукативне представе, свако дете је добило поклон у виду промотивно едукативних материјала чија је основна улога да повећа видљивост деце у саобраћају.

Дечија недеља

Дуга традиција обележавања Дечије недеље у свету и код нас, а на иницијативу организације Пријатељи деце Србије, сада већ вишедеценијског актера ове манифестације, 1987. године је дефинисана Законом о друштвеној бризи о деци. Дечија недеља се сваке године одржава у месецу октобру, овде године од од 03.10.2022. до 07.10.2022. године, са циљем скретања пажње јавности на децу и младе, на дете као носиоца права, на потребе деце у породици, друштву и локалној заједници, на њихово право да одрастају у што бољим условима, на једнаке шансе за развој и остварење потенцијала.

Овогодишња ,,Дечија недеља” је под слоганом ,,Шта детету треба да расте до неба”.

Активности које су се одржале у оквиру дечије недеље након петог часа у нижој настави, од првог до четвртог разреда, су:

Понедељак:  Упознавање са Букваром дечијих права

Први дан је био резервисан за упознавање деце са Конвенцијом о правима детета. Читање „Буквара дечјих права“ Љубивоја Ршумовића. Израда паноа о дечијим правима.

Уторак: ,,Друг – другу” – солидарност на делу

Ученици су имали задатак да код куће размисле шта ће поклонити једни другима и да понесу потребан прибор за израду поклона. У учионици су израђивали поклоне, које су касније поклонили друговима и другарицама.

Среда: Дечије стваралаштво, цртање на плочнику у школском дворишту

Активност је реализована на отвореном, у школском дворишту(подручне школе) или центар града ,,жуте плочице”, где су ученици кредама у боји цртали.

Четвртак: Спортска такмичења (трка у џаку, падобран, прескакање вијаче, навлачење конопца)

Разговор са ученицима о спортовима и зашто је важна физичка активност. су научила лекције о спорту, здрављу, креативности и тимском духу.

Петак: Маскенбал

Последњи дан дечије недеље обележен је маскенбалом. Ученици су имали задатак да осмисле маску, и маскирани дођу у школу.

Активности у вишој настави, од петог до осмог разреда су:

Понедељак: Стони тенис где се такмичење одржавало у фискултурној сали.

Уторак: Еколошке занимације. Израда пуштање змаја. Потрага за скривеним благом. Снимање и монтирање документарног филма о активностима дечије недеље. Ученици су у пратњи наставнице биологије Бранке Настасијевић, пуштали змајеве, које су сами направили од рециклираног материјала.

Среда:  Ликовна остварења. Вучење конопца, скакање у џак. Баскет 3-3/Одбојка, такмичење се одржавало на терену испред фискултурне сале, и у фискултурној сали.

Четвртак: Приредба у холу школе.

Приредба се састојала из следећих тачака: Уводни говор, који је читала Нинослава Миленковић, ученица осмог разреда; Хорско извођење у пратњи наставнице Љиљане Милићевић, музичко извођење на гитари ученице седмог разреда Лане Србуловић; ученици четвртог разреда су одсвирали Француску песму; рецитације које изводе ученици другог разреда, учитељице Весне Радојевић, Ленка Савевски, Лена Јовановић, Јелена Јовановић; ученици трећег разреда, учитељице Сање Стевкић, Стефан Зебић, Михаило Радинаревић, Јелена Јовановић, Николина Ерчевић, Виторија Марковић, Урош Алексић и Ирина Ђорђевић су изводили драмски текст; рецитације које изводе ученици трећег разреда, Никола Бирешић, Дарија Јовановић, Огњен Панкалујевић, Василије Панкалујевић, Дијана Пауновић, Лејла Садрија и Николина Шаиновић; рецитације које изводе ученици четвртог разреда, учитеља Ђорђа Њагојевића, Мирјана Филиповић, Јелена Миленковић, Страхиња Николић, Николина Шешум, Максим Стојановић и Здравко Алексић; рецитације које изводе ученици петог разреда, наставнице Јелене Ћетковић, Никола Петровић и Урош Грујановић; рецитације које изводе ученице седмог разреда, наставника Ђорђа Крстића, Лана Србуловић и Лана Царановић; хорска изведба песме Јупајдијада, у пратњи наставнице музичке културе Љиљане Милићевић.

Петак: Турнир у фудбалу.

Оно што треба похвалити је да су сами ученици организовали активности и дали свој максимум, како би остатак другара уживало у игри.

Безбедност деце у саобраћају

И ове школске године бавили смо се безбедношћу деце у саобраћају. Као и сваке године, чланови парламента припремили су презентацију и видео садржај који је био намењен првацима. Након презентације о безбедности деце у саобраћају и видео садржаја, чланови су поделили Саобраћајне букваре које је донирала Општина Мајданпек у сарадњи са Саветом за безбедност. Више о овоме можете видети на сајту Пажљивка.

Дечија недеља

Као и сваке године у октобру, тако смо и овог октобра обележили дечју недељу од  5.10. до 09.10.2020. године  на тему   ,,Подељена срећа, два пута је већа”.

Организоване су различите активаности за ученике нижих и виших разреда.

Традиционално као и сваке године почели смо са спортским активностима, поред тога деца су радила на хамеру своје виђење дечијих права. У оквиру активности “Деца и заштита зживотне средине” организовано је чушћење школског дворишта. Петак је био дан посвећен иклузији.

На сликама које смо поставили можете погледати део атмосфере.